SEOSES ERIOLUKORRAGA JÄÄB VANASÕIDUKITE SUURSÕIT 2020 PLANEERITUD VIISIL TOIMUMATA.

SÕIT TOIMUB VIRTUAALSELT 20. JUUNIL 2020.

Kogu informatsiooni algsete plaanide, muudatuste ja tulevikuplaanide kohta leiab alljärgnevalt.

REGISTREERIMISLINK

Vanasõidukite Suursõit kutsub iga viie aasta järel vanatehnikasõpru oma taastatud ja säilinud sõiduvahenditega jaaninädalal Eestile tiiru peale sõitma. Üha suurenev vanatehnikakogukond ootab enam kui 200 masinat osa võtma liikuvast vanatehnikanäitusest. Oodata on seni mittenähtud liikureid iga-aastaselt vananevas vanatehnikaperes ja vanu väärikaid kulgejaid, kes on veerenud meie ühistel sündmustel juba isade ja vanaisade kindla käe all. Vanade aegade tehnika jutustab nii restaureerijatele, sõitjatele kui ka publikule põlvkondi ühendavat tehnikakultuurilugu. Inimesed roolis ja inimesed suursõidu teepervel saavad elustada oma mälestused ja jutustada kokku meie ühise – tehnikaga seotud loo.

Aastast 2000 iga viie aasta tagant toimunud suursõit on jõudnud aastasse 2020 ja keerab ette uute lugude leheküljed järgmisel marsruudil: 
19. juuni 2020 (reede) kogunevad kaugemalt pärit vanatehnikahuvilised Paides, kus laagripaigaks on Paide Vallimägi (ajakeskus Wittenstein). Oodata on külalisi vähemalt Soomest ja Lätist. 
20. juuni 2020 (laupäev) toimub suursõidu avamine ja näitus Paides linnas, start antakse kell 11.00. Osavõtjad liiguvad Järva-Jaani, Rakvere ja Põhja-Eesti ranniku kaudu Narva. Ööbimine Narva-Jõesuus. 
21. juuni 2020 (pühapäev) liigutakse lõuna suunas. Sillamäe, Jõhvi, Mustvee, Alatskivi, Sibulatee ja Tartu kaudu jõutakse õhtuks Elvasse. Ööbimine Elva kooli hoovil. 
22. juuni 2020 (esmaspäev) võetakse suund veel rohkem lõuna poole ning Otepää, Võru ja Haanja kaudu minnakse üle piiri Lätimaale. Lõunapaus on Aluksnes ning tagasiteel jõutakse suursõitjatele tuttava Ape kaudu ööbima Valga linna. 
23. juuni 2020 (teisipäev) sõidetakse taas põhja suunas. Tõrva, Mustla, Viljandi, Suure-Jaani ja Võhma kaudu jõutakse pealeõunal pidulikuks lõpetamiseks Põltsamaale, kus linnuse hoovis saab vapratele kaasteelistele lehvitada või jääda kohapeale jaanipeole. 

Põhisõit toimub ühtekokku 4 päeval ning igal osalejal on Eestimaa südamest võimalik soovi korral jaanilaupäeva õhtuks koju jõuda. Päevane läbisõit on ca 200 km, kogu sõidu kilometraaž on veidi üle 800 km. Ootame kõiki julgelt osa saama endiste aegade tehnikasaavutustest nii osaleja kui pealtvaatajana, kuulama algupärast mootorimüdinat ja nuusutama vanaisade sinisevingulisi unistusi kaugetest maadest! Esindatud on sõidukid eelmise sajandi algkümnenditest kuni 80-ndateni. Osa võtavad autod, mootorrattad, bussid ja veoautod. Näitused on tasuta. 

OSALEJA MEELESPEA
1. Sõidukid osalevad avalikus teeliikluses ning peavad vastama õigusaktides ettenähtud nõuetele (registreeritud, kehtiv ülevaatus ja kindlustus). Osalemiskriteeriumiks on vanus vähemalt 35 aastat, esteetiline ja originaalilähedane välimus, mis ei paneks piinlikku olukorda teisi osavõtjaid ja pealtvaatajaid. 
2. Toimub eelregistreerimine, mille käigus on korraldajatel õigus otsustada sõiduki sobivuse üle. 
3. Läti Vabariigis on vajalik igal inimesel ID-kaart või pass, sõidukil peab kaasas olema registreerimistunnistus ja soovitav on liikluskindlustuse roheline kaart. 
4. Hoia heakorda, korista enda järelt ning juhi ka teiste tähelepanu sellele, et Eestimaa risustamine ei ole lubatud. Võtke kaasa enda korduvkasutatavad nõud. Koristajaid palgatud ei ole. 
5. Hoia silm peal enda tehnikal ning ole tähelepanelik ka teiste sõidukite suhtes. Kahjuks on palju inimesi, kes ei oska või ei taha mõista vanatehnika eripärasid. Turvamehed oleme ise. 
6. Toitlustamine ja ööbimine ei ole osavõtutasu sees – kõikjal on võimalik telkimine, oma magamisvarustusega saab piiratud arvul ööbida ka siseruumides. Tasub juba varakult broneerida majutus, kui ei ole soovi telkida. Ühist toitlustamist ei ole, va lõunasöögiks pakutav supikatel. Õhtuks ja hommikuks on kokkulepped kohalike toitlustajatega.

PEALTVAATAJA MEELESPEA
1.Vanatehnika on tihti vanem kui seda uudistav rahvahulk. Temasse tuleb suhtuda nagu oma kallisse pereliikmesse. 
2.Vanatehnika taastaja on panustanud oma sõidukisse sadu või tuhandeid tunde. Austa tema tööd ja pühendumist. 
3.Sõidukisse istumiseks, selle katsumiseks või peale ronimiseks küsi luba. Ära tõsta lapsi ise autosse. Ära ava ise uksi ega liiguta nuppe või linke. Vanad asjad võivad olla haprad. 

Registreerimise ja osavõtutasu maksmise tähtaeg on 31.05.2020. Registreerimiseks tuleb täita registreerimisvorm, mis avaldatakse forum.automoto.ee lehel (ürituste alamteemas). Osalejate nimed ning sõiduki üldandmed koos pildiga avaldatakse forum.automoto.ee lehel. Osavõtutasu tuleb tasuda pärast registreerimise kinnituse saamist Eesti Vanatehnika Klubide Liidu arveldusarvele nr EE132200221061429917 (Swedbank). Osavõtutasu on 25 eurot sõidukilt (sh juht), 10 eurot kaasreisija, 5 eurot üldhariduskoolides õppivad lapsed. Lasteaialapsed tasuta. 

Eesti Vanatehnika Klubide Liidu liikmed on Classic Riders AMC (Narva), Eesti Klassikaliste BMW´de Klubi, Eesti Vanamootorrattaklubi Unic-Moto, Eesti Vanatehnika Klubi, Klubi Unic, Pärnumaa Vanatehnika Klubi, Tartu Uunik Auto, Vanatehnikaklubi „Retrom“, Vanatehnika Klubi “Levatek”, Vanamootorrattaklubi Wana-Kolga Tsiklitall ja Võru Vanatehnikaklubi Vänt. EVKL eesmärgiks on põhikirja järgi ühiselt esindada vanatehnika klubide huvisid suhtlemisel valitsusasutuste, kohalike omavalitsuste ja teiste riigivõimu- ja valitsemisorganite, samuti avalikõiguslike, eraõiguslike juriidiliste isikute, füüsiliste isikutega ning teiste koostööpartneritega. Kokku on lepitud tegevuse põhisuunad, milleks on: 
1. vanatehnika klubide vahelise koostöö edendamine, sh vanatehnikaürituste toimumise aegade kooskõlastamine; 
2. ühiste seisukohtade esindamine vanatehnikaga seonduva õigusloome kujundamisel; 
3. suhtlemine rahvusvaheliste vanatehnikaorganisatsioonidega; 
4. vanasõidukite tunnustamise alase tegevuse korraldamine ja selle alase arvestuse pidamine; 
5. muude vanatehnikaalaste tegevuste arendamine, millised kinnitab EVKL-i üldkoosolek. 

Vanasõidukite Suursõidu kontaktisik on Tõnu Piibur, tel. 5116265, e-post: tonu.piibur@mail.ee. 
Registreerimise ja osavõtutasuga seotud küsimustele vastab Tiit Talts, tel. 5213692, e-post: tiit.talts@gmail.com

Registreerimine: https://form.jotformeu.com/91174728123355